Medlemsliste

Region og medlemsstatus

Sted/ tilbud

Kontaktperson

HOVEDSTADEN
Organisationsmedlemsskab Socialt Udviklingscenter SUS
Nørrefarimagsgade 13
1364 København K
Jesper HenriksenProjektchefjeh@sus.dk
Ballerup Misbrugscenter
Brydehuset
Brydehusvej 12
2750 Ballerup
Ann Dorte ArenskjærCenterlederDortheFiskerdof@balk.dkTlf: 44773737
Institut for Antropologi
Øster Farigmagsgade 5
1353 København K.
tlf: 35324316
Katrine Schepelern Johansenkatrine.s.johansen@anthro.ku.dk
Mette Marie
Hyltebjergallé 73-75
2720 VanløseTlf. 3876 1375
Samy Visvanathanforstander/psykiatrisk sygeplejerskemette@mariehjem.dk
Kirkens Korshærs Herberg
Hillerødsgade 62-64
2200 Kbh N
Bjørn BendorffForstanderBjorn.bendorff@sof.kk.dk3834 8125
KKUC Frederiksberg
Bofællesskabet:
Godthåbsvej 22
Mariendalsvej 222000 Frederiksberg
Felix Perecfep@kkuc.dk
 KASA – Misbrugspsykiatrisk dagtilbudNordre Ringvej 69, bolig 29-30
Glostrup 2600
Afd. leder Said AkrimJeanett SlagslundeJeanett.slagslunde@glostrup.dkTlf: 45117555Linda Christensenkabs.kasa@glostrup.dk
Organisationsmedlemsskab Sundhedsteam
Sundholmen 18
2300 Kbh S
Henrik Thiesenalkoholdoktor@dadlnet.dk
Organisationsmedlemsskab KABS Gentofte
Callisensvej 34
2900 Hellerup  
Hanne Hauge (kontaktperson) Stine BitchBehandlingskoordinatorTlf: 45117612Stine.Bitsch@glostrup.dk 
Organisations medlemsskab Sundhedsrummet
Halmtorvet 9D
1700 København V
Leder Lone HviidNiels Holbraadnielsholbraad@mail.dk
Modtageenheden Rådgivningscenter AmagerØresundsvej 55A2300 København S Henrik Stahl NielsenHenrikstahl.nielsen@sof.kk.dk
SJÆLLAND
Sønderbjerggård
Holtevej 2
Stenille 4295
Nanna@Soenderbjerggaard.dk 
Slagelse Misbrugscenter
Slagelse kommune
Ingemannsvej 22
4200 Slagelse
Erik Allouceerall@slagelse.dkmisbrugscentret@slagelse.dkTlf: 58574890
Psykologpraksis
Fælledvej 17 3tv
4000 Roskilde
Klaus VeileborgVeileborg@trekantnet.dk
Psykiatrisk center, skt. Hans M21
Boserupvej 2
4000 Roskilde
Bente DieckmannBed59@mail.dk
Center Lindegården
Boserupvej 7
4000 Roskilde
Gitte WennickeGitte.wennicke@sof.kk.dk
Botilbuddet Klintegården
Lundebjergvej 80
3600 FrederikssundDobbeltdiagnose projektet
Dobpro01@psv1.regionh.dkKurt Møller, Karina Wolf, Solveig Nielsen
SYDDANMARK
Organisationsmedlemsskab Hjerneskadecenter Klosterparken
& botilbud Solgården 
Tønder kommune
Sølstedgårdvej 11A
6240 Løgumkloster
Henning LøscheOmrådelederHl1@toender.dkTlf: 74744574 / 29370666 
Center for misbrug og socialpsykiatri
RegionsyddanmarkTeglgårdsparken 36
5500 Middelfart(Flydedokken, Teglgaardshuset og CMSP-Toftlund)http://centermisbrugogsocialpsykiatri.regionsyddanmark.dk/wm425972TlF. 99442200
Ole Nielsen Ole.Nielsen4@rsyd.dk

Direkte: 99442209

Mobil: 40784870

Kontaktperson afdelingsleder Birgitte Rosenberg

Birgitte.rosenberg@rsyd.dk.

Vista balboa
Absalongade 17
5000 Odense C
Kathja Brandtkatb@odense.dkJens AnkersenJank@odense.dk
Støttecentrene
Vejle kommune
Sønderåen 167100 Vejle
Benjamin Rygg, afdelingsleder for støttecentrenebenry@vejle.dk
Blå Kors Fredshavn
Sønderhedevej 7
6623 Vorbasse
Bente Haurvigbha@blaakors.dkBetty Hansenfredshavn@blaakors.dk
Organisations medlemsskab Esbjerg kommune
Borger og ArbejdsmarkedCenter for MisbrugBakkevej 66700 Esbjerg
Marianne Hansen Souschefmarha@esbjergkommune.dk
Servicestyrelsen
Udsatteenheden
Bavnehøjvej 66700 Esbjerg
Carrie Lautrupcla@servicestyrelsen.dk
MIDTJYLLAND  
Skovbo
Forsorgstilbuddet Skovvang
Herningvej 74a
7400 Holstebro
Helle NielsenHelle.nielsen@ps.rm.dk96106217KeldElmannHartvigseningaha@tdcspace.dk
RegionspsykiatrienHospitalsenheden Vest
Lægårdsvej 127500 Holstebro
 
TMP Regionspsykiatrien Vest
Gl. Landevej 617400 Herning
Karina Hingebjerg
karina.hingebjerg@ps.rm.dkLise Lyhne Møller
lisesmole@rm.dk
Socialpsykiatrisk Bosted Ørbæklund
Ikast-Brande Kommune7330 Brande
Inger Pilgaard
inpil@ikast-brande.dk
Birthe Schouw
birsc@ikast-brande.dk
Enkeltmands medlemsskab  Viborg KommuneJob & VelfærdRusmiddelcenter ViborgSøndersøparken 78800 Viborg   Tanja Wurcel Misbrugskonsulent samt koordinator for FællesTeamet for Dobbeltdiagnoser mellem Viborg kommune og regionspsykiatrien ViborgTlf: 87877575taw@viborg.dk
Blåkærgård
Røddingevej 11a
8800 Viborg
Jette SvenssonJette.svensson@ps.rm.dk8727 2990
Trænings- og bostedet Stokrosevej
Stokrosevej 2
8800 Viborg
Ann Beenfeldt Grapenthinabg@viborg.dkLeder Jette Dupont Larsen
Den selvejende institutionPH Kollegiet
Vorningvej 728830 Tjele
Peter LarsenTlf: 23606533
OK-centret Enghaven
Søvangen 1,
Søvind Reballegård8700 Horsens
Inger Fengerinf@ok-enghaven.dk7578 0088Berit Raarup Sørensen – bec@ok-enghaven.dk
Organisationsmedlemsskab CSU – Center for socialt udsatte
Sønderbrogade 46-48
8700 Horsens
Allan Kjær Jessen Afdelingslederakj@horsens.dkHenrik Andersen –  henand@horsens.dkInge Sølvsten – inso@horsens.dkGitte krogh – gittek@horsens.dk
Regionshospitalet i Horsens Psykiatrisk afd. 2
Sundvej 308700 Horsens
Mads SørensenMads.wallberg.sorensen@horsens.rm.dk7927 4803
  Kjærsholm
Fregerslevvej 20
8662 Hørning
Henrik Dannevang Bestyrelsesmedlem DFNDHenrik.Dannevang@skanderborg.dkTlf: 24269312
Fagsekretariatet for Handicap og socialpsykiatri
Skanderborg kommune
Charlotte Hald MadsenCharlotte.hald.madsen@skanderborg.dkHenrik AndersenHenrik.Andersen@skanderborg.dk
Organisationsmedlemsskab Den Opsøgende Indsats
Socialpsykiatrien i Skanderborg kommune
Sygehusvej 7, 3. sal.8660 Skanderborg
Kjeld LoftagerKjeld.Loftager@skanderborg.dk
Hjørnestenen
Kirkens Korshærs institutionstilbud  i Randers
Sørens Møllersgade 5b8900 Randers
Ziggy Heilsberger
ziggy.pasternack.heilsberger@randers.dk
Regionspsykiatrien i Randers
Dronningborg Boulevard 15
8930 Randers NØ
Eva KathrineHovedskouevahoved@rm.dkBirte Bay Johannesenbirtjoha@rm.dk
Organisationsmedlemsskab Birkeparken
Kejlstrupvej 32a
8600 Silkeborg
Rikke BækgaardRikkeFrolund.Baekgaard@silkeborg.dkTlf: 22288388
Organisationsmedlemsskab Dagtilbuddene i Socialpsykiatrisk- Center –  SPC
Psykiatriens Hus
Falkevej 58600 Silkeborg
va Stride stride@silkeborg.dkTlf: 21156320 
Organisationsmedlemsskab Dag- og botilbuddene i Hinge
Tingskrivervej 37
8620 Kjellerup
Dorthe Thomsen DortheKolby.Thomsen@silkeborg.dkTlf: 23320647
Organisationsmedlemsskab Misbrugscenteret i Silkeborg
Chr. 8 vej 2a
8600 Silkeborg
Tove Holm SørensenTove.holmsoerensen@silkeborg.dk
Organisationsmedlemsskab. Psykiatriens Hus
Regionspsykiatrien i Silkeborg
Falkevej 58600 Silkeborg
Charlotte Enemark RasmussenSygeplejerskecharlras@rm.dkTlf: 29436142
Enkelt Regionspsykiatrien Øst
Urvej 10
8450 Hammel
Dorte Elleby
Udo Galadrim Neuro/Fysisk Handicapcenter
Marselisborg centeret byg. 3, 2 sal.
P.P Ørumsgade
8000 Aarhus C
Tlf: 87132706 / 87132707
Udo Galadrimkoordinator og hjemmevejlederUdga@aarhus.dkMobil: 29241514
Livsfabrikken
Rosengade 3
8000 Århus c
Leif Vedel
lvs@kognitivklinik.dk
Kognitiv Klinik J.M. Mørchs gade 15 st.
8000 Aarhus C
Leif Vedel Sørensenlvs@kognitivklinik@dktlf: 86138619
CBH Centrum
Nørre Allé 31, 2. sal
8000 Århus CTlf: 87422400
Lars JørgensenJørgen Soelberg – jsl@aarhus.dkHelle Jessen – hjess@aarhus.dkErik Nissen – ern@aarhus.dk
 Lokalpsykiatri Nord
Børglumvej 58200 Risskov
 Susanne Madsensumad@aarhus.dk
Socialpsykiatri og Udsatte Voksne
CBH NordAarhus Kommune
Børglumvej 5
8240 Risskov
Jørgen Aagaard
Bostøtte og Dobbeltdiagnosekoordinatorjoaa@aarhus.dk
tlf: 29204253 
Organisationsmedlemsskab Center for misbrugsbehandling
Sumatravej 8100 Aarhus
Adm. Leder Uwe Hansenuwha@aarhus.dk
Vivi Guldager – vlg@aarhus.dkThomas Sørensen – tso@aarhus.dkTlf: 89403159Tanja Dahl Therkildsen, afdelingsleder  tdth@aarhus.dkTina Sjødahl tsjo@aarhus.dkAnne Kristiansen junella82@gmail.comPoul Erik Svenningsenpsve@aarhus.dkTlf:. 29932935
Ungdomscentret – misbrugsteamet
Sønderalle 338100 Aarhus
Susanne de Limasudel@aarhus.dk
Tina Horn eller Tina Jepsen Alkoholbehandlingen Århus kommune
Stenkildevej 31
8260 VibyTlf: 86165911 / 86165510
Tine Horn – thr@fa.aarhus.dkTina Jepssen – tkje@fa.aarhus.dk
Det opsøgende Team
Nørre alle 31 3. sal8000 Århus C8713 3686
Eva Tørnæs
evt@aarhus.dkMorten Østergaard Thomsen
moth@aarhus.dk
Bestyrelsesmedlem i DFND
 Driftsområdet for Socialpsykiatri
Center for BoområdetSocialforvaltningenAarhus Kommune
Preben Bøgelundpbog@aarhus.dk
Eline Hyldager Rusmiddelpsykiatri og ADHD MA3
Skovagervej 2
8240 Risskov
Eline HyldagerPsykologSpecialist i psykopatologielinhyld@rm.dkTlf:78471510Lars B. MerinderTove SchriwerRobert ElbrøndHenning Laugesen

Jørgen Pallesen – joerpall@rm.dk

Bodil Leth Thomsen – bodthoms@rm.dk

Søren Søberg – soerehan@rm.dk

Birgitte Thylstrup
Formand i DFND
CRF Århus Universitet
Center for Rusmiddelforskning
Birgitte ThylstrupPsykolog og adjunktbt@crf.au.dk
Gøglerproduktionsskolen
Klosterport 4D
8000 Aarhus C
Gitte BaumannGitte@goglerskolen.dk
Botilbuddet Kragelund
Team OdinDybrovej 198270 Højbjerg
Rita Skovhus Christensenrchr@aarhus.dkLone Kopp – lkop@aarhus.dkAnn Jørgensen – anjor@aarhus.dkJens Wedel – jwd@aarhus.dkJohn Tony Larsesn – jtl@aarhus.dk
 Atriumhuset
Göteborg alle 88200 Århus N
 Lise Larsenanla@aarhus.dkHanne Skyum – hs@aarhus.dk
Ringkøbing-Skjern Kommmune
Kirkevej 46950 Ringkøbing
99742424
Maja Lyngsøe Heltmhl@fa.aarhus.dk Kirkens korshær, Tre Ege
Årslev Møllevej 15
8220 Brabrand
Lars Nielsen
lie@fa.aarhus.dk8747 7050
NORDJYLLAND
Bostøtteteam
Sindslidende med misbrug
Helgolandsgade 239000 ÅlborgVærestedet 13’eren

  • sterbrogade 144 st. th.

9400 Nørresundby

Ungeprojektet

Helgolandsgade 23

9000 Aalborg

Leder af socialpsykiatri, Ålborg kommuneSteen BalleSbal-aeh@aalborg.dkMichael Hansen – Mich-aeh@aalborg.dkPer AndersenPad-aeh@aalborg.dkErland Dahl Jensen – Edj-aeh@aalborg.dkMette sørensen – Mese-aeh@aalborg.dkOle StærkAnn Louise Hansen (enkeltmandsmedlemsskab)

Tlf: 23865523

Enkelt medlemsskab Området for sindslidende med misbrug
Ældre og handicapforvaltningen
Aalborg kommuneHelgolandsgade 239000 Aalborg
Mia Mollerup Christensen
Det skæve hus
Vestermøllevej 6 – 89230 Svenstrup
Bettina GjesingBgje-aeh@aalborg.dkTlf: 98178200
Den rette opgang
Gennem bakkerne 10a
9310 Vodskov96386781
Helle Krejberg RasmussenRkh-aeh@aalborg.dk
Distriktspsykiatrien Ålborg Inge.aistrup@hotmail.com
Bostøtten Kompas
Refsvej 41 1th
7700 Thisted
tlf: 99173825
Kompas@thistedrefsvej@gmail.com
Enkelt Bo og træningscenterDragkilde
Thisted
Mette Rosenkrantz Kjærrosenkrantz@mub.nettlf: 99172700
Boformen Aas
Årsvej 39
7700 Thisted
Kelly Bergkebn@rn.dk
Blå Kors Hjemmet Hobro
Ølsvej 16-18
9500 HobroBlå Korshjemmet MiniboRørholmsgade 259500 Hobro
Suzanne Zinksuz@blaakorshobro@blaakors.dkPeter LavdalTlf: 96572100Minibo@blaakors.dkHenrik BaagøTlf: 96576000
Socialpsykiatrisk værested Syrenen
Tjørnevænget
9460 brovst
Michael TornbyChristoffersenmch@jammerbugt.dk
Socialpsykiatrien i Brønderslev Kommune
Multebærvej 5
9330 Dronninglund
Inge AistrupInge.aistrup@hotmail.comMarie Thomsenmariethomsen299@hotmail.com
Frederikshavn kommune
Toftegaardsvej 50
9900 Frederikshavn
Ann Stoubyanst@frederikshavn.dk
Louise RohdeOrganisationsmedlemsskab Socialpsykiatri og Udsatte
Frederikshavn Kommune
Rådhus Allé 100
9900 Frederikshavn
Louise Rhodeloro@frederikshavn.dkMajbrit Corfixen, Henry Lauersen, Vibeke Saaby, Henny Møller, Ulla Severinsen, Yngve Rasmussen,
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook

Fortsætter du med at bruge siden, accepterer du cookies. mere information

Det er vedtaget ved lov at du skal trykke på "tillad cookies" for at bruge websiden.

Luk